RSS Nedir ? - Nasıl Kullanılır ?

 

RSS Nedir?

RSS çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir. RSS - Real Simple Syndication, RDF Site Summary veya Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. XML biçiminde olan RSS dosyaları ilk olarak NetScape firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. RSS dosyalarının kullanımı her geçen gün artarak yaygınlaşmaktadır.

RSS yöntemini destekleyen sistelerin hazırladıkları XML biçimli dosyalara bir çok programla erişmek mümkündür. XML okuyucusu olan bu programlar, web gezgini veya e-posta istemcisi olabileceği gibi sadece RSS içereriği izlemek için hazırlanan masaüstü programları da olabilir.

RSS ikonunu (RSS) gördüğünüz herhangi bir yerde, RSS verilerini RSS istemcinizi kullanarak alabilirsiniz.

Genel olarak, RSS verilerini, XML dosyaları olduğu için Internet Explorer içinden görebilirsiniz. Ancak sayfayı devamlı yenilemek ve RSS verilerini bu şekilde izlemek çok da verimli bir yöntem değildir. Bunun için pek çok insan, bazı RSS istemcileri kullanarak RSS verilerini takip eder. RSS veri "toplayıcıları", RSS verilerini toplamanız ve takip etmeniz için uygun arabirim sunarlar.

İşletim sisteminize göre kullanabileceğiniz RSS programlarının listesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Windows Tabanlı RSS Okuyucular

Linux Tabanlı RSS Okuyucular

  • Syndigator - http://syndigator.sourceforge.net/
  • Straw - http://www.nongnu.org/straw/
  • gfeed - http://sourceforge.net/projects/gfeed

Web Tabanlı RSS Okuyucular

 

Nasıl kullanılır ?RSS iş ilanlarını sayfasında RSS okuyucunuz ile almak istediğiniz ilanları sektör, bölüm, şehir kriterlerini seçerek süzebilirsiniz. Örneğin " Bankacılık / Finans" sektöründe " Bilgi İşlem, Bilgisayar Donanım " bölümünde ve " İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa " ´daki iş ilanları RSS okuyucunuz ile alabilirsiniz. Hiçbir kriter seçmeden " RSS Adresi " oluşturursanız, secretcv.com´da yayınlanan son 20 iş ilanını alabilirsiniz.

" CTRL " tuşuna basılı tutarak birden fazla seçim yapabilirsiniz.


 

RSS linki oluşturmak için :

1 - Almak istediğiniz iş ilanlarının kriterlerini belirleyiniz.
2 - RSS adresinin üzerine tıklayıp RSS adresini kopyalayınız.


Bu aşamadan sonra herhangi bir RSS okuyucu programa ihtiyacınız olacaktır. RSS okuyucu programınızı işletim sisteminize göre yukarıdaki RSS programlarından seçebilirsiniz.

Aşağıda " Feedreader 3.02 " kullanarak " RSS iş ilanlarını " nasıl okuyabileceğiniz kısaca anlatılmaktadır.

Dosya > Yeni > Kaynak menüsünü takip ederek yeni bir RSS oluştunuz.

Kopyalamış olduğunuz " RSS Adresini " yukarıdaki resimde de gösterildiği kaynak alanına yapıştırınız ve " tamam " butonuna basınız
RSS adresini kayıt ettikten sonra yukarıdaki resimde de gösterildiği gibi , sol tarafta " Secretcv.com / İş İlanları " başlığı görünecekler. Sağ tarafta ise mevcut RSS iş ilanları yer almaktadır. Artık istediğiniz şartlardaki iş ilanları RSS ile anında bilgisayarınızda olacaktır.

Dilerseniz birden fazla değişik şartlarda " RSS adresleri " oluşturabilirsiniz ve ayrı başlıklar altında RSS okuyucunuza ekleyebilirsiniz.

 


Secretcv.com, SEÇ İnsan Kaynakları ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.'ne ait bir iş ve eleman bulma sitesidir. SEÇ İnsan Kaynakları ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Türkiye İş Kurumu 16.03.2010 tarih 215 numaralı izin belgesi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır. Devamı...

Telif Hakkı © 1999- 2012